Lyocell wydaje nam się materiałem znanym, ale w dalszym ciągu zastanawiamy się nad tym – lyocell co to za materiał? Powiedzmy sobie na temat tego materiału wszystko co wiemy.

Wszechstronny oraz użyteczny materiał

Lyocell co to za materiałLyocell jest materiałem niezwykle wszechstronnym oraz użytecznym. W zależności od samego sposobu wykończenia z powodzeniem imituje jedwab, jak i także zamsz. Można także z dużym powodzeniem farbować go na przeróżne kolory oraz także pokrywać przeróżnymi wzorami. Występuje tak naprawdę jako w pełni czysta tkanina, ale jest także to tkanina wykorzystywana jako świetny dodatek.

Wady lyocellu

Lyocell jest materiałem, który bardzo słabo absorbuje naturalne barwniki. Jego barwienie wymaga zatem stosowania bardzo często niebezpiecznych, zarówno dla konsumentów, jak i także pracowników fabryk, barwników chemicznych, które to wnikają bardzo głęboko w materiał. Aby móc wzmocnić samo włókno oraz także przedłużyć jego życie, producenci lyocell poddają działaniu wielu enzymów z samej grupy celulaz. Tenże proces znacznie się przyczynia do zużycia zwiększonego energii oraz także się wiąże z o wiele większą produkcją odpadów.

Musimy mieć także świadomość, że lyocell jest prawie droższy dwa razy od wiskozy, która jest zbliżona właściwościami. Co więcej także od bawełny z uwagi na znacznie wyższy koszt produkcji oraz jego małą stosunkowo dostępność. Jak widać nie ma żadnego idealnego materiału. Do idealnego materiału lyocell również nie może się zaliczyć. Pamiętajmy o tym.