Beton jest popularnym materiałem stosowanym w nowoczesnych aranżacjach wnętrz ze względu na swój czysty, minimalistyczny wygląd. Jednak użycie prawdziwego betonu do ścian lub podłóg może być kosztowne i niepraktyczne. Na szczęście istnieje prosty sposób na osiągnięcie tego samego efektu bez rozbijania banku: użycie farby imitującej beton.

Dzięki postępowi w technologii malowania możliwe jest teraz stworzenie teksturowanego wykończenia, które naśladuje wygląd betonu. Ten rodzaj farby idealnie nadaje się do stworzenia wnętrza w stylu industrialnym, bez kłopotliwego użycia prawdziwego betonu.

Aby rozpocząć pracę, musisz przygotować powierzchnię, którą chcesz pomalować. Upewnij się, że jest czysta i sucha, a wszelkie istniejące farby lub tapety zostały usunięte. Jeśli powierzchnia nie jest gładka, konieczne może być jej zeszlifowanie, aby uzyskać równą powierzchnię. Gdy powierzchnia jest gotowa, możesz przystąpić do malowania.

Pierwszym krokiem jest nałożenie lakieru bazowego. Ta warstwa bazowa powinna być o ton jaśniejsza niż ostateczny kolor, który chcesz osiągnąć. Możesz użyć wałka lub pędzla do nałożenia farby, w zależności od wielkości obszaru, który malujesz. Pozwól, aby warstwa bazowa całkowicie wyschła, zanim przejdziesz do następnego kroku.

Następnie musisz nałożyć betonową warstwę tekstury. Jest to specjalny rodzaj farby, który zawiera teksturowane cząsteczki, które nadają powierzchni wykończenie przypominające beton. Możesz kupić gotowe farby teksturowe lub stworzyć własne, mieszając piasek ze zwykłą farbą. Nałóż warstwę tekstury wałkiem lub pędzlem, wykonując losowe ruchy krzyżowe, aby stworzyć iluzję betonu.

Po nałożeniu warstwy tekstury pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia. Po wyschnięciu możesz zacząć dodawać głębię i wymiar do wykończenia. Używając ciemniejszego odcienia farby, możesz stworzyć wygląd pęknięć i niedoskonałości na powierzchni. Użyj małego pędzla, aby dodać ciemniejszą farbę w losowy wzór, a następnie wymieszaj ją z powłoką tekstury za pomocą suchego pędzla.

Na koniec musisz uszczelnić powierzchnię, aby chronić wykończenie. Możesz użyć lakieru bezbarwnego lub wosku do uszczelnienia powierzchni, w zależności od rodzaju użytej farby. Ułatwi to również czyszczenie i konserwację nowej betonopodobnej powierzchni.