Farby fluorescencyjne są jednym z rodzajów farb, które reagują na światło ultrafioletowe. Kiedy zostaną nałożone na powierzchnię, emitują intensywne i jaskrawe światło w spektrum widzialnym, co sprawia, że ​​są bardzo popularne w różnych zastosowaniach, w tym w sztuce, przemyśle i bezpieczeństwie.

Wykonane są z pigmentów fluorescencyjnych, które absorbują światło ultrafioletowe i przetwarzają je na światło widzialne. To powoduje, że farby te wydają się świecić w ciemności, co czyni je idealnymi do stosowania w miejscach, gdzie potrzebna jest widoczność lub w celach dekoracyjnych.

Farby fluorescencyjne mają różne zastosowania, takie jak malowanie powierzchni w pomieszczeniach i na zewnątrz budynków, malowanie samochodów, malowanie elementów odblaskowych i oznakowania na drogach, malowanie odzieży, obuwia i akcesoriów, a także w kosmetyce i sztuce.

Farby fluorescencyjne są stosowane również w bezpieczeństwie, gdzie służą jako elementy ostrzegawcze i sygnalizacyjne. W takim przypadku, stosuje się farby, które emitują światło w ciemności, co zwiększa widoczność, a tym samym bezpieczeństwo w miejscach, takich jak drogi, budynki i magazyny.

Wszystkie farby fluorescencyjne nie są jednak takie same, różnią się między sobą intensywnością koloru i trwałością, co wynika z rodzaju pigmentu fluorescencyjnego, z którego są wykonane. Dlatego ważne jest, aby wybierać farby odpowiednie do danego zastosowania i upewnić się, że pochodzą od zaufanego producenta.